Co to jest FTP?

FTP (ang. File Transfer Protocol) to protokół komunikacji typu klient-serwer. Umożliwia on dwukierunkowy transfer plików między serwerem a klientem FTP. Co pozwala łatwo wgrać dowolne pliki (np. z naszego komputera) na serwer (np. posiadane konto hostingowe) jak i w drugą stronę łatwo takie pliki można pobrać z serwera na komputer.

Połączenie za pomocą protokołu FTP może działać w jednym z dwóch dostępnych trybów: pasywnym i aktywnym różniących się wykorzystywaniem portów do komunikacji i przesyłania danych. W obu przypadkach serwer komunikuje się z klientem przez port 21 (protokołu TCP) a wybrany tryb: pasywny/aktywny określa metodę przekazywania danych, której klient będzie używał podczas nawiązanego połączenia z serwerem. Zarówno tryb pasywny jak i aktywny jest obsługiwany przez nasze serwery dlatego konfigurację klienta można ustawić na automatyczną, bez głębszego zagłębiania się w standardy obu trybów.

Do połączeń przy użyciu protokołu FTP polecamy darmowego klienta FileZilla. Program można pobrać z strony projektu: FileZilla program posiada oczywiście polską wersję językową a także możliwość konfiguracji połączeń szyfrowanych przez TLS oraz przez protokół SFTP. W centrum pomocy znajdą Państwo także instrukcję jak krok po kroku skonfigurować poprawnie klienta by połączyć się z posiadanym kontem hostingowym oraz np. wgrać i opublikować pliki strony www lub zmodyfikować czy pobrać te aktualnie już wgrane.

W panelu zarządzania kontem hostingowym DirectAdmin znajduje się Menadżer Plików - przycisk "Pliki", który pozwala wykonać wiele podstawowych operacji na plikach bezpośrednio w oknie przeglądarki bez potrzeby instalowania dodatkowych programów. W centrum pomocy znajdą Państwo także informacje ułatwiające korzystanie z tej przydatnej funkcji panelu.